Súčasnosť školy

Základná škola vo Veľkých Kozmálovciach je štátna vidiecka neplnoorganizovaná základná škola s vyučovacím jazykom slovenským bez právnej subjektivity. Od roku 2002 je zriaďovateľom školy Obec Veľké Kozmálovce. Škola má 4 ročníky, ktoré sú spojené v dvoch triedach. Súčasťou školy je aj školský klub detí, ktorý vedie jedna vychovávateľka.
Škola vytvára podmienky nielen na získavanie základných vedomostí žiakov, ale aj na rozvíjanie harmonických vzťahov medzi pedagógmi a žiakmi, posilňuje ich mravné hodnoty, úctu k človeku a vedie ich k dodržiavaniu pravidiel medziľudských vzťahov, čo potvrdila aj komplexná školská inšpekcia v apríli 2006.
Škola vytvára podmienky na upevňovanie spolupatričnosti na školu a región, na jej podporu, zapája žiakov do spoločensko-kultúrneho diania v obci, vytvára ponuku aktivít vo voľnom čase formou záujmových útvarov , školského klubu a detského folklórneho súboru Hronček. Na škole sa vyučuje náboženská výchova a anglický jazyk.

Riaditeľkou základnej školy je od roku 1995 Mgr.Miroslava Grausová. Od tohto roku pracuje na škole takmer nezmenený kolektív.
Učiteľka – Mgr. Sylvia Hajková
Vychovávateľka ŠKD – Mgr.Lucia Bátovská.
  V roku 1995 bol vypracovaný program , ktorý bol zameraný na zviditeľnenie školy v jej širšom okolí. Škola sa zamerala na výchovu ku kultúrnemu dedičstvu nášho regiónu a rozvíjaniu medziľudských vzťahov.
  Podporované je rozvíjanie estetických potrieb žiakov tvorivými aktivitami, estetickou úpravou prostredia a prezentáciou činností na verejnosti. Aktivity školy majú významný vplyv na výchovno-vzdelávaciu činnosť.

Škola poskytuje záujmové vzdelávanie v nasledovných záujmových útvaroch:
- krúžok výpočtovej techniky
- tanečný krúžok
- záujmové činnosti v rámci ŠKD
- anglický jazyk

V rámci projektu Infovek- počítače pre školy bola v roku 2004 zriadená na škole počítačová učebňa, ktorá disponuje 6 počítačmi pripojenými na internet.
Týmto sa na škole zmodernizoval učebný proces, nakoľko výukové programy poskytujú žiakom nové možnosti v osvojovaní a utvrdzovaní si učiva.
  Okrem toho v rámci záujmovej činnosti pracuje na škole krúžok výpočtovej techniky, o ktorý je zo strany žiakov veľký záujem.
Škola poskytuje vzdelávanie v oblasti informačnej technológie a pravidelné získavanie zručností v práci s počítačmi aj pre deti z materskej školy v obci.

Aktivity školy

Každoročne škola organizuje :

Výstavka plodov jesene
Mikulášsky večierok
Posedenie pri vianočnom stromčeku ( zamerané na zachovanie vianočných zvykov nášho regiónu)
Maškarný ples
Tradičnú návštevu detí z MŠ spojenú s kultúrnym programom a následným zápisom detí do 1. ročníka
Deň matiek
Deň detí
Školské výlety
Zber starého papiera
Tradičné opekanie pri Hrone- rozlúčka so školským rokom