História školy

História našej školy

Prvá budova rímsko-katolíckej školy bola postavená pri kostole, na mieste súčasného parkoviska. Pozostávala z dvoch budov, jednej obytnej a druhej s učebňami. Budovy spájal vchod s úzkymi dverami. Stavba tejto budovy a jej prístavieb bola postavená bez odborných skúseností, dostavovalo sa podľa potrieb. Vyučovalo sa tu už v roku 1775. V škole vyučoval len jeden učiteľ, jednoduchý človek bez vyššieho vzdelania. Učili sa tu deti z Veľkých aj Malých Kozmáloviec v jednej triede. V roku 1908 bola zriadená druhá trieda a v roku 1932 tretia trieda. V roku 1943 tretia trieda zanikla a od roku 1947 chodili žiaci od 11 rokov do obvodnej meštianskej školy v Starom Tekove.
V roku 1943 obecný výbor prišiel s návrhom na stavbu novej budovy , ktorá mala stáť popri hlavnej ceste asi 20 metrov od pôvodnej budovy. V roku 1948 školský inšpektorát zaradil stavbu školy do stavebného plánu.

Stavba súčasnej budovy základnej školy sa realizovala v rokoch 1959-1964. Budova bola postavená v akcii „Z“ s nákladom vyše 1 milióna korún. Stavby sa zúčastnili všetci murári, dobrovoľníci, aj deti z obce. Slávnostné uvedenie školy do prevádzky bolo 29.1.1964. Sťahovanie do novej budovy previedli sami učitelia so žiakmi.
Vtedajším riaditeľom školy bol pán Július Vargic. Súčasťou školy bola aj materská škola, ktorá bola umiestnená na prízemí budovy. Vyučovanie žiakov prebiehalo na poschodí. Škola poskytovala nielen základné vzdelávanie, ale súčasťou vyučovania bola aj starostlivosť o novovysadený školský sad a záhradu.
Do roku 1976 navštevovali žiaci tunajšiu školu po 5. ročník. Až od šk.roku 1976/77 odčlenení žiaci 5.ročníka prešli do plnoorganizo
anej školy v Starom Tekove.
Odvtedy sa vyučuje v dvoch triedach , v ktorých sú spojené 2 roční
ky.